Czy schody drewniane proste to dobre rozwiązanie?

Czy schody drewniane proste to dobre rozwiązanie?

Klasycznym, a jednocześnie najprostszym sposobem łączenia dwóch kondygnacji są schody drewniane proste. Ich ogromnym atutem jest wygoda, jaką zapewniają użytkownikom w komunikacji pomiędzy piętrami. Należy jednak pamiętać, że taka konstrukcja nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Wiele zależy tu od charakterystyki wnętrza, w tym miejsca, które można przeznaczyć na wykonanie schodów. Okazuje się bowiem, że schody proste zajmują stosunkowo dużo przestrzeni, co w niektórych pomieszczeniach może stanowić sporą przeszkodę. Alternatywą dla nich są wtedy inne, atrakcyjne pod względem wizualnym konstrukcje.

Warto pamiętać, że schody wewnętrzne mogą być prowadzone w różny sposób. Schody drewniane proste to tylko jedna z możliwości. Kiedy warto rozważyć ich wykonanie?

Schody drewniane o prostej konstrukcji

Okazuje się, że schody proste są najłatwiejszą do zrealizowania konstrukcją, co sprawia, że często są też atrakcyjne pod względem cenowym. Czym się charakteryzują? – Są to schody o prostym biegu oraz stopniach o jednakowej szerokości i głębokości. Wykończenie takich schodów jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku konstrukcji, których stopnie mają zróżnicowane wymiary. Łatwiejsze może być również wykonanie balustrady, a także pokonywanie takich schodów właśnie ze względu na jednakowe wymiary stopni. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że schody proste jednobiegowe nie mają spocznika. O ile więc takie rozwiązanie będzie wygodne tam, gdzie łączymy niższe kondygnacje, to tam, gdzie konieczne jest wykonanie większej ilości stopni, może się już nie sprawdzić. Ponadto należy uwzględnić rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2019 poz. 1065). Zawarto w nim ważne wytyczne dotyczące parametrów schodów. Wśród nich znajduje się informacja, że liczba stopni w jednym biegu schodów stałych nie może przekraczać 17, a wysokość stopni 19 cm. Te warunki również wprowadzają pewne ograniczenia dla schodów prostych jednobiegowych. Właśnie ze względu na te wytyczne łączenie nimi wyższych kondygnacji jest raczej niemożliwe. O ile jednak zastosowanie ich pomiędzy dwoma piętrami niekiedy może być trudne, o tyle świetnie sprawdzą się jako komunikacja z antresolą, a także wejście na strych lub zejście do piwnicy. 

Alternatywa dla schodów jednobiegowych

Jeśli jednak wykonanie schodów jednobiegowych nie jest możliwe, inwestorzy mają do wyboru szereg innych, równie atrakcyjnych rozwiązań. Warto w tym miejscu wspomnieć o schodach dwubiegowych, gdzie dwa biegi schodów o prostej konstrukcji połączone są ze sobą za pomocą spocznika. Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być schody drewniane zabiegowe, które zaczynają się lub kończą zabiegiem, a ich pozostała część stanowi już bieg prosty. Przykładem takiego modelu są schody drewniane Cora Moreno 220 Vertical L-90 12 elementów. Gdzie warto zastosować schody drewniane zabiegowe? – Taka konstrukcja bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie inwestorom zależy na schodach o prostym biegu, jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń nie ma możliwości wykonania schodów jednobiegowych. Warto jednak zaznaczyć, że zastosowany na początku lub końcu schodów zabieg nie wpływa negatywnie na komfort poruszania się po nich. Jego zaletą natomiast jest to, że poprawia atrakcyjność wizualną konstrukcji, a co za tym idzie całego wnętrza. 

A co jeśli w pomieszczeniu nie ma też miejsca na wykonanie schodów dwubiegowych ani zabiegowych? – Wtedy świetnym rozwiązaniem są schody spiralne. Co prawda ich konstrukcja zdecydowanie odbiega od budowy schodów jednobiegowych, jednak ze względu na ich liczne zalety trudno byłoby je w naszych rozważaniach pominąć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że można je wykonać nawet tam, gdzie na schody pozostawiono naprawdę niewiele miejsca. To z kolei umożliwia ich realizację w małych pomieszczeniach. Przykładem modelu o takiej konstrukcji są schody kręte Cora Oslo S 110 cm

Dlaczego schody drewniane?

Uważny czytelnik z pewnością zauważył, że wielokrotnie wspominaliśmy tu o schodach drewnianych (niezależnie od ich konstrukcji). Nie oznacza to oczywiście, że na rynku nie ma dostępnych innych materiałów. – Wręcz przeciwnie! Jest ich naprawdę wiele. Dużą popularnością cieszą się na przykład schody metalowe. Jednak tym, co w naszym odczuciu czyni schody drewniane wyjątkowymi, jest ich uniwersalność. Drewno jest ponadczasowym materiałem, który doskonale sprawdza się w różnych stylach aranżacyjnych. Zależnie od zastosowanej konstrukcji może wpisywać się w aranżacje nowoczesne, klasyczne, prowansalskie, skandynawskie, industrialne i wiele innych. Trudno też oprzeć się jego urokowi. Naturalny materiał ociepla wnętrze i sprawia, że staje ono bardziej przytulne. Schody wykonane z drewna mogą mieć różną budowę. Jako przykłady można tu podać konstrukcje schodów dywanowych, policzkowych, wspornikowych i wielu innych. 

Reasumując, czy schody drewniane proste są dobrym rozwiązaniem? – Cóż, na tak postawione pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób. – To zależy. – A od czego? Oczywiście od wielu czynników. Znaczenie ma tu zarówno ilość pozostawionego na wykonanie schodów miejsca, jak i stylistyka wnętrza oraz oczekiwania użytkowników. 

 

https://schody24.net.pl/pl/schody-system-drewno-moreno-180-lux-u-180-15-elementow.html

https://schody24.net.pl/pl/schody-krecone-barda-model-lozanna-00-110-cm.html

https://schody24.net.pl/pl/schody-spiralne-duda-model-venecja-vertical-03-130-cm.html

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl